Дерев’яна профильованна планка, яку в різних регіонах називають шалівка, а іноді – обкладка, на нудній часом мові прайс-листів і цінників називається лиштва дверна – вид погонажу, що обрамляє дверний отвір. Її застосовують на завершальній стадії будівництва або ремонту, щоб закрити щілини між стіною і пов’язаною з нею дверною коробкою, надавши дверному отвору закінчений вигляд.
Функціонально лиштві для дверей надаються обв’язки монолітністі, закриваючи непомітні щілини, вони сприяють утепленню, але основна функція лиштви – декоративна. Ховаючи торці доборів, і створюючи візуальний перехід від дверної коробки до площини стіни, вони гармонійно доповнює загальний вигляд інтер’єру приміщення.
На вибір наличників впливає їх надійність і ціна, зовнішній вигляд і довговічність, але всі лиштви для дверей об’єднує швидкість і відносна простота кріплення. Головне, щоб правильно підібрана лиштва приховала всі наслідки будівельних робіт і органічно вписалася в інтер’єр приміщення, зробивши його максимально затишним і комфортним.
Від якості цього конструкційного елемента залежить термін експлуатації дверей, який повинен бути не менше 15 – 20 років. Найчастіше лиштви дверні дерев’яні робляться з сосни, прекрасного і довговічного матеріалу, але все ж надмірно м’якого. До того ж велика частина споживачів вважає за краще бачити в своїх квартирах дверні прорізи, в яких коробка, саме полотно і лиштва для дверей виконані з цінних порід дерева.
Однак такі двері – товар штучний і досить дорогий. Розумне рішення – зробити вибір на користь лиштви з сосни або МДФ, шпонованого деревиною цінних порід. Такі лиштви зовні нічим не відрізняються від своїх побратимів, повністю виготовлених з цінних порід дерева, але коштують набагато дешевше. Більш низька водостійкість МДФ-наличників в умовах міської квартири великої ролі не грає.
Якщо ви купуєте лиштва для дверей окремо від полотна і коробки, обов’язково звертайте увагу на те, щоб колір і структура деревини на всіх елементах дверного отвору збігалися або, принаймні, гармоніювали між собою. Припустимо, якщо тон лиштви дещо більш темний – візуально це нівелюється освітленням. Установка не представляє особливої складності, хоча є рекомендації, які слід знати.
Ремонт квартир у Львові
Як встановити наличник на двері.
Починайте установку, приклавши лиштву двері до навісів з їх зовнішнього боку. Отриманої відстані до краю дверної коробки слід дотриматися однаковою по всьому периметру, зробивши нескладний шаблон у вигляді куточка. Найвідповідальніша операція – максимально акуратний заріз наличників під 45 градусів за допомогою стусла. Рез краще зробити ножівкою по металу або спеціальною пилкою-наградкой.
Поєднавши підготовлені частини лиштви між собою, і переконавшись в правильності їх розмірів, визначитеся в способі кріплення. В ідеальному варіанті при кріпленні не повинно залишатися слідів від цвяхів, тому найкраще посадити лиштви на клей, в декількох місцях притиснувши струбцинами до повного висихання. Не забудьте під губки струбцину підкласти шматочки фетру.
Верхню частину дверного обрамлення слід встановлювати в останню чергу, попередньо додавши на торці, зарізані під кутом 45 градусів, по кілька крапель клею ПВА. Будь-то лиштви дверні або віконні, їх площини повинні збігатися між собою, чого легко домогтися поміщеними за лиштви клинцями. Після висихання клею клини видаляються.
Поширені запитання
📚 Які види наличників бувають та що потрібно враховувати при їх виборі?
Налічники бувають різних видів: дерев’яні, МДФ, ПВХ та металеві. При виборі налічників потрібно враховувати дизайн інтер’єру, а також особливості приміщення. Дерев’яні налічники підійдуть до класичного дизайну, МДФ та ПВХ – до сучасних стилів, а металеві – до промислового дизайну. Також потрібно враховувати розміри приміщення та дверей, щоб налічники були пропорційними та не перекривали доступ до дверей.
🌎 Як правильно встановлювати налічники та який інструмент потрібен для цього?
Для встановлення налічників потрібно підготувати приміщення та необхідні інструменти: дриль, шурупи, молоток, цвяхи, підвісні кільця та рівень. Спочатку потрібно виміряти дверну коробку та налічник, щоб він мав правильну довжину. Потім налічник кріплять до дверної коробки за допомогою шурупів та підвісних кілець. При кріпленні потрібно використовувати рівень, щоб налічники були рівні та не кривилися. Після кріплення налічників можна закріпити молдинги, щоб додати більше декору та закрити шпари між стіною та налічником.